AK Partili Yurdunuseven: Hasta mahkumlar canlı bomba olarak kullanılıyor

TBMM Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven başkanlığında bugün toplandı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, toplantıda Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri Newroz Uysal Aslan ve Beritan Güneş, hasta tutukluların durumuna dikkat çektikleri bir sunum yaptı. Milletvekilleri, hasta tutsaklar Abdulkadir Kuday, Ergin Aktaş ve Serdal Yıldırım’ın durumunu anlattı.

‘AİLESİ, ABDULKADİR KUDAY’IN SON NEFESİNİ YANLARINDA VERMESİNİ İSTİYOR’

Beritan Güneş, 41 kiloya düşmüş olmasına ve son günleri yaşandığı için tahliyesi talep edilen Metris R Tipi Cezaevi’ndeki Abdulkadir Kuday’ın durumunu aktardı.

Kuday’ın ailesiyle bizzat görüştüğünü belirten Altın, “Kendileri sürecin gelmiş olduğu nokta itibarıyla artık Abdülkadir Kuday’ın maalesef yakın bir zamanda hayatını kaybedeceği gerçeğiyle yüzleşmiş durumdalar fakat tek ricaları şu; en azından çocuklarının yanında son nefesini vermesi. 41 kilo kalmış bir kişinin de devletin güvenliğini herhangi bir şekilde riske atacak bir durumu da kalmadı ne yazık ki. Bu sebeple artık vicdani olarak da bu meselenin çözülmesi gerektiğini sizlerden, ilgili makamdan istirham ediyoruz. Gerçekten yakıcı bir mesele olarak kendini koruyor” dedi.

Altın’a cevap veren komisyon başkanı İbrahim Yurdunuseven, hasta tutuklu ve hükümlülerin canlı bomba olarak kullanıldıklarını iddia ederek şunları söyledi:

“Ben şahsı tanımıyorum, şahısla ilgili söylemiyorum, özellikle bunun üstüne basarak söylüyorum yani Abdulkadir Bey’le ilgili bir şey değil ama toplumda maalesef son dönemi kalmış, artık toplumda veya hayatta bir beklentisi olmayan bazı mahkumlar maalesef canlı bomba olarak kullanıldığı için terör örgütleri tarafından, biliyorsunuz böyle bir sıkıntı var.”

Yurdunuseven’e tepki gösteren Newroz Uysal Aslan, söylemlerinin çok büyük bir iddia olduğunu belirterek, bir örnek vermesini istedi. Yurdunuseven, pek çok örnek olduğunu iddia etmesine rağmen somut bir örnek veremedi.

Toplantıda komisyonun, Erzurum ve Erzincan’daki cezaevlerini ziyaret etmesine karar verildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir