Almanya’da IŞİD Horasan iddianamesi

Almanya’da federal başsavcılık, IŞİD’in Horasan kolu adına terör saldırısı düzenlemeye hazırlandığı öne sürülen yedi kişi hakkındaki iddianamesini tamamladı.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Tacikistan vatandaşları Mukhammadshujo A., Nuriddin K., Shamshud N., Said S., Raboni Z’nin yanı sıra Türkmenistan vatandaşı Ata A. ve Kırgızistan vatandaşı Abrorjon K. hakkında terör örgütü kurmak dâhil çeşitli suçlardan iddianame hazırlandı.

Başsavcılık, bu kişilerin Almanya dâhil Batı Avrupa’da yüksek profilli saldırılar düzenleme niyetinde olduğunu, ancak yakalandıkları sırada henüz somut bir planlarının olmadığını belirtti.

Geçen temmuz ayında tutuklanan şüphelilerin IŞİD’in Horasan koluyla irtibat hâlinde oldukları belirlenmişti. Başsavcılık, Ukrayna’da Şubat 2022’de başlayan savaş sonrası bu ülke üzerinden Almanya’ya ulaşan şüphelilerin Hollanda’dan bir üyeyle birlikte bir terör hücresi kurduğunu belirtiyor. Başsavcılık, düzenli olarak bir araya gelen bu şüphelilerin Almanya’daki muhtemel hedefleri gözlemlediğini, saldırılar için silah ve finansör bulmaya çalıştığını iddia ediyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir